Naujienos
Kas yra palūkanos ir kaip jas apskaičiuoti?

Kas yra palūkanos ir kaip jas apskaičiuoti?

Ko gero sutiksite, kad svarbu prognozuoti savo pajamas ir išlaidas.

 

Tinkamai planuojant savo finansus nesusidursite su netikėtumais, finansiniais trūkumais, o gal net ir sutaupysite. Sekant savo finansinius duomenis svarbu apskaičiuoti ne tik darbo užmokestį, mokesčius, kasdienes išlaidas, bet ir investicijas ar net paskolas. Skolinimas ar pasiskolinimas dažniausiai keliauja kartu su palūkanom, kurios gali taip pat prisidėti prie pajamų ar išlaidų. Tam, kad būtų lengviau planuoti savo finansus, šiame straipsnyje papasakosime apie tai, kaip apskaičiuoti palūkanas, kas apskritai jos yra, kaip jos skirstomos, kuo gali būti naudingas refinansavimas ir kaip paskolos palūkanų skaičiuoklė gali padėti apskaičiuoti būsimas išlaidas.

Kas yra palūkanos?

Palūkanos – paprastai procentiniu dydžiu išreiškiama pasiskolinamų arba skolinamų pinigų kaina. Kitaip tariant, tai mokestis už pinigų naudojimą. Skolinantis palūkanas mokate jūs, o jei jūs skolinate kitiems arba investuojate, palūkanos yra mokamos jums. Palūkanos gali būti skaičiuojamos tiek kas mėnesį, tiek metams. Metinės palūkanos yra populiaresnės renkantis ilgalaikius finansinius įsipareigojimus. Be to, egzistuoja paprastosios ir sudėtinės palūkanos, kurios gali padėti daugiau sutaupyti, bet apie viską iš eilės.

Kuo skiriasi metinės ir mėnesinės palūkanos?

Metinės ir mėnesinės palūkanos, kaip sufleruoja pats pavadinimas, skiriasi apskaičiuojamu laikotarpiu. Metinės palūkanos skaičiuojamos metams, t. y. 12-ai mėnesių, o štai mėnesinės – kas mėnesį. Pastarosios palūkanos dažniausiai yra brangesnės, nei metinės, nes tokio tipo paskoloms suteikiamas trumpesnis nei vieneri metai grąžinimo terminas. Patiems apskaičiuoti palūkanas gali būti sudėtinga, tad palengvinti šį procesą gali palūkanų skaičiuoklė.

Paprastos ir sudėtinės palūkanos

Egzistuoja du pagrindiniai palūkanų tipai: paprastosios ir sudėtinės. Abiem tipam apskaičiuoti pasitelkiamos skirtingos formulės. Paprastosios palūkanos skaičiuojamos nuo pradinės sumos visą skolinimosi laikotarpį, nepriklausimai nuo palūkanų. Vadinasi, viso skolinimosi laikotarpio metu mokamos fiksuotos palūkanos. Tuo tarpu sudėtinių palūkanų skaičiavimas kiek kitoks. Čia svarbi ne tik pradinė suma, bet ir už ankstesnį laikotarpį priskaičiuoti procentai. Renkantis šį palūkanų tipą kiekvieną periodą perskaičiuojama suma. Taigi, paskolinus sumą su paprastosiomis palūkanomis, jūs visada uždirbsite fiksuotą sumą, o štai pasirinkus sudėtines – suma nuolat augs, mat prie pradinės sumos kiekvieno periodo pradžioje prisidės gauta suma už praeitą periodą, tad kaskart skolinsite daugiau, todėl ir uždirbsite daugiau. Na, o kiek reikėtų mokėti skolinantis jums, padėti išsiaiškinti gali paskolos palūkanų skaičiuoklė.

Kodėl naudingas refinansavimas? 

Refinansavimas – būdas palengvinti finansinių įsipareigojimų naštą. Refinansavimas naudingas esant dideliems įsiskolinimams vienai ar kelioms finansinėms įstaigoms, pakitus gyvenimo sąlygoms, kai nebeįstengiama sumokėti skolų esamomis sąlygomis. Refinansavus paskolas galima sumažinti palūkanas, pratęsti paskolos grąžinimo terminą ar net pasiskolinti papildomai. Norint pasitikrinti, kokios bus refinansuotos paskolos mėnesinės įmokos, jums pagelbės refinansavimo skaičiuoklė. Ši paslauga yra itin paprasta ir greita, jums reikia užpildyti trumpą registracijos formą, pateikti turimų finansinių įsipareigojimų sutartis, refinansuoti juos ir džiaugtis mažesnėmis įmokomis!

Kaip apskaičiuoti būsimas palūkanas?

Smalsu kaip apskaičiuoti palūkanas? Tai galite padaryti patys pasitelkdami formules. Norint apskaičiuoti paprastąsias palūkanas, jums reikės pradinę sumą padauginti iš palūkanų normos ir mokėjimų skaičiaus. Pavyzdžiui, jei į banką pasidedate 1000 eurų indėlį su 5 proc. metine palūkanų norma 2 metams, tuomet reikėtų skaičiuoti taip: 1000 x 0,05 x 3 = 100. Vadinasi, investavę 1000 eur. per trejus metus uždirbsite 100 eur. O štai jei investuosite tą pačią sumą su sudėtinėmis palūkanomis, galutinė suma apskaičiuojama palūkanų procentą pridėjus prie vieneto, visą tai pakėlus tokiu laipsniu, keliems metams investuojama, padauginus iš investuojamos sumos ir atėmus investuojamą sumą. Kitaip tariant, jei investuojate tą pačią 1000 eur. sumą su 5 proc. palūkanomis 2 metams skaičiuoti reikėtų taip: 1000 x (1 + 0,05)2 – 1000 = 102,5 eur. Visgi, yra būdas, kaip apskaičiuoti palūkanas paprasčiau. Palūkanų skaičiuoklė – paprastas ir patikimas būdas iš anksto apskaičiuoti tikslią sumą. Na, o jei dabartinės paskolos sąlygos jūsų netenkina, įmokų suma per didelė arba norite prasitęsti grąžinimo terminą, siūlome apsvarstyti galimybę refinansuoti turimą paskolą. Refinansavimo skaičiuoklė – įrankis, skirtas pasitikrinti, kaip gali keistis jūsų paskolos atidavimo sąlygos ir kiek galite sutaupyti!

 
Paskelbta:
2023-10-12
Pasidalinkite:
Panašios naujienos