Naujienos

Tyrimas: didžioji dalis gyventojų nežino arba nepilnai supranta, kas yra refinansavimas

Tyrimas: didžioji dalis gyventojų nežino arba nepilnai supranta, kas yra refinansavimas

Lietuvos finansinio raštingumo lygis pamažu auga, tačiau žinių spragos užpildytos dar ne visose srityse. Tarpusavio skolinimo platformos „Paskolų klubo“ atlikto gyventojų nuomonės tyrimo duomenimis, daugiau nei pusė (54 proc.) nežino arba nesupranta termino – refinansavimas. Dėl žinių trūkumo nemaža dalis žmonių nepasinaudoja galimybe pasilengvinti savo finansinę situaciją.

Tai kas gi tas refinansavimas?

Refinansavimas – tai naujos paskolos ėmimas, kai naujoji paskola panaudojama jau turimų finansinių įsipareigojimų dengimui – vieno, kelių arba visų. Kas gali būti įvardinami finansiniai įsipareigojimai? Paskolos, greitieji kreditai, kredito linijos ir kortelės ar turimas lizingas.

Svarbu suprasti, kad pasinaudojant refinansavimo galimybe žmogus neužsikrauna dar vienos papildomos paskolos, anaiptol – refinansavimo paskola leidžia apjungti jau turimus įsipareigojimus ir mokėti tik vieną mėnesio įmoką vienoje pasirinktoje finansų įstaigoje, pasikoreguojant sąlygas ir dažnai leidžiant sau sutaupyti, kadangi po refinansavimo persiskaičiuoja visų turimų įsipareigojimų palūkanos.

„Tyrimas rodo, kad refinansavimas vis dar yra daug klausimų kelianti paslauga, tačiau žvelgdami iš savo perspektyvos, galime pasidžiaugti, kad vis daugiau klientų kreipiasi ne dėl vartojimo paskolos, o būtent dėl refinansavimo poreikio. Anksčiau refinansavimas sudarydavo ~55 proc. mūsų suteikiamų paskolų, o šiuo metu jau siekia ~65 proc. Visgi, kartu su refinansavimo užklausomis sulaukiame ir daugiau klientų klausimų, nei imant paprastą paskolą. Ši sritis dar kelia daug neaiškumų, tad matome poreikį šviesti visuomenę ir parodyti būdą, kaip pasinaudoti visomis jiems naudingomis galimybėmis“, - teigia „Paskolų klubo“ klientų centro vadovė Indrė Krasovskė.

Refinansavimą labiau supranta žmonės, jau turėję skolinimosi patirties

Nenuostabu, kad daugiau žinių apie skolinimosi procesus turi tie, kuriems jau yra tekę skolintis. Atliktos apklausos duomenimis, iš žmonių, kurie jau turi ar yra turėję paskolą, didžioji dalis (60 proc.) gerai žino, kas yra refinansavimas. Iš neturėjusių paskolą, gerai supranta šios paslaugos procesą mažiau nei pusė (38,4 proc.) tyrimo dalyvių.

Yra girdėję apie refinansavimą, bet nepilnai jį supranta 27, 5 proc. jau turėjusių ar turinčių paskolų ir 31,6 proc. neturinčių paskolos. Gerokai didesnis skirtumas matomas tarp tų, kurie visai nenutuokia apie refinansavimą – kas tai yra, nežino 12,5 proc. turinčių ar turėjusių paskolą ir net 30 proc., kurie nėra turėję paskolos.

Visai nesuprantančių, minėto termino daugiausia jauniausioje ir vyriausioje amžiaus grupėse – 56 proc. nepilnamečių ir 28 proc. 60-64 m. amžiaus žmonių refinansavimo termino negalėtų paaiškinti.

„Suprantama, kad dažniausiai mažiau žinių turima tuomet, kol nesusiduriama su tam tikru procesu. Tačiau visuomet geriau būti žingsniu priekyje ir suprasti dalykus, kurie šiandien neaktualūs, bet jų gali prireikti ateityje – taip išvengsite streso susiklosčius nepalankioms situacijoms, o kalbant konkrečiai apie refinansavimą – žinosite, kaip galima valdyti finansinius įsipareigojimus savo naudai“, - komentuoja „Paskolų klubo“ atstovė.

Skurdesnės finansų valdymo žinios dažniau lemia finansinius sunkumus

Anot pašnekovės, žmonės, turintys mažiau žinių asmeninių finansų valdymo tema, yra linkę priimti labiau skubotus, nepamatuotus sprendimus, po kurių seka sunkumai, tvarkantis su finansiniais įsipareigojimais. „Auginti savo finansinį raštingumą, rūpintis savo kredito istorijos švara ir domėtis skolinimosi, refinansavimo sąlygomis svarbu net tada, kai poreikio skolintis šiuo metu neturite. Tačiau susiklosčius aplinkybėms, kai tektų imti paskolą, žmogus jau būtų gerai pasiruošęs ir žinotų, kad iki šiol atsakingai rūpinosi savo kredito istorija, neturi pradelstų sąskaitų, atidžiai lygintų sąlygas keliose finansų įstaigose ir dėmesį atkreiptų ne tik į siūlomas palūkanas, bet į bendrą paskolos kainą, į kurią patenka ir kiti mokesčiai“, - teigia I. Krasovskė.

Pasitaiko atvejų, kai paėmęs paskolą asmuo pastebi, kad kitoje finansų įstaigoje galėjo pasiskolinti geresnėmis sąlygomis. Arba situacijų, kai pervertinus savo galimybes, vykdyti finansinius įsipareigojimus tampa sunku. Visus šiuos scenarijus išspręsti įmanoma refinansavimo pagalba. Jei paskolą reikia grąžinti per trumpesnį laiką, nei pavyksta tai padaryti, turimas ne vienas įsipareigojimas ir visų jų mokėjimas skirtingose įstaigose kelia nepatogumų, norima sutaupyti – refinansuojant galima išspręsti visus šiuos keblumus, susimažinant palūkanas, pasikeičiant grąžinimo terminą ir patogiai mokant tik vieną įmoką už visus savo įsipareigojimus.

„Paskolų klubas“ kartu su „NielsenIQ“ inicijuota internetinė apklausa buvo vykdoma 2022 metų vasario mėnesį. Apklausti 16-64 metų Lietuvos gyventojai. Iš viso apklausoje dalyvavo 1600 respondentų iš Lietuvos.

Paskelbta:
2022-04-12
Pasidalinkite:
Panašios naujienos